Peygamber Sevdalıları Vakfı’nın Türkiye geneli birçok merkezde düzenlediği “Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama” etkinlikleri devam ediyor.

Etkinlikler çerçevesinde Mardin’in Midyat ilçesinde de “Ahlak ve Adalet Rehberi Hazreti Muhammed” temasıyla düzenlenen “Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama” etkinliği, soğuk hava ve sağanak yağmura rağmen büyük bir coşkuya sahne oldu.

Peygamber Sevdalıları Midyat Koordinatörlüğünün organize ettiği etkinlik, saat: 13.30’da otogar yanı miting alanında yapıldı.

Erkekler ve kadınların ayrı ayrı bölümlerde etkinliği izlediği programda, Kur’an tilaveti, okunan mevlid ve yapılan konuşmaların yanı sıra sanatçılar sahne aldı.

Katılımcıların Mevlid-i Şerif okunduğu sırada duygulu anlar yaşatırken, seslendirilen ilahilerle de büyük bir coşku yaşadı.

Kur’an-ı Kerim ile başladı, Mevlidi Şerifle devam etti

Katılımın yoğun olduğu etkinliğin sunuculuğunu Mustafa Tufan ile Rüstem Şayık yaparken, program Suriyeli Muhammed Harun’un Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Mevlidi Şerif okundu. Cennet Mevlid Grubu’ndan Muhlis Harun, Ahmet Eldıbıs, ve Hüseyin Murat’ın okuduğu Mevlidi Şerif’in sırasında katılımcıların duygulandıkları görüldü.

Mevlidi Şerif’in ardından sahneye davet edilen Özlem Ajans sanatçıları Salih Gül, Muhammed Şah ve Nimetullah Karadeniz, ilahi ve ezgiler seslendirildi.

Salâvat ve tekbirlerin hiç susmadığı programda, özellikle Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed Mustafa üzerine bestelenen ilahi ve ezgilerin seslendirildiği sırada halk büyük bir coşkuyla eşlik etti.

“Dünyanın Allah Resulü’nün ahlakına ve adaletine ihtiyacı var”

İlahiler ardından günün anlam ve önemine binaen İTTİHADUL ULEMA üyesi Molla Osman Teyfur bir konuşma yaptı.

Molla Teyfur, “Allah-u Teala, Hazreti Peygamber için ‘Biz seni bir şahit, müjdeleyici, uyarıcı, davetçi ve etrafını aydınlatan bir kandil olarak gönderdik.’ diyor. O zaman biz insanların insanlığa örnek ve önder olarak gönderilen bu şahidi bizi neyle müjdelediğini, bizi nelerle uyardığını tanımalı ve bilmeliyiz ki, O’nu örnek edilebilelim. O’nun müjdelerine mazhar olmaya çalışalım. O’nun uyarılarından kendimizi koruyabilelim ve kendimizi muhafaza edebilelim. Neyle bizi müjdelediğini bilmezsek, neyle bizi uyardığını bilmezsek nasıl kedimizi koruyacağız. Dolayısıyla Allah Resulünü iyi tanımalıyız. Bu yılki konumuz; Allah Resulünün güzel ahlakı ve O’nun adaletidir. Bu konudaki önderliğidir. Bu günkü dünyanın bu iki ilkeye çok ihtiyacı vardır. Bu ilkeler ahlak ve adalettir.” dedi.

İlahi ve ezgiler heyecanı doruğa çıkardı

Konuşmanın ardından bu kez sahneye Peygamber Sevdalıları Çocuk İlahi Grubu çıkarak, ilahi ve ezgiler seslendirdi. Yusuf Arbağ ise şiir okudu.

Şiirin ardından bir kez daha sahneye çıkan ilahi ses sanatçılarının seslendirdiği ilahi ve ezgilere peygamber sevdalısı halkın eşlik etmesiyle unutulmaz anlar ve büyük bir coşku yaşandı, heyecan duruğa çıktı.

Program dua ile sona erdi

“Ahlak ve Adalet Rehberi Hazreti Muhammed” temasıyla düzenlenen “Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama” etkinliği Muhammed Yeniay’ın okuduğu dua ile sona erdi.

Programın başından sonuna kadar sağanak yağmura rağmen alanı terk etmeyen halk, duydu ve düşüncelerini İLKHA muhabirleriyle paylaşarak, söz konusu Peygamber olunca hiçbir değil rahmet yağmuru şeyin kendilerine engel olamadığını ifade ettiler.

Etkinliğe katılan Rüstem Şayık, “Yağmur yağmasına rağmen insanlar alana gelmeye devam ediyor. İnşallah tüm coşkusuyla bu etkinlik başlayacak, devam edecek ve sona erecektir. Muhammedî sevdanın önünde ne yağmur ne de hiçbir şeyin engel olamayacağını bu meydanda herkese göstereceğiz.” dedi.

Yağmurluk giyerek etkinliğe gelen Muzaffer Demir ise “Yağmur Allah’ın lütfudur elhamdülillah. Tüm Müslümanların gelmesi gerekir. Hazret Muhammed rahmet için gelmiştir. O rahmet peygamberidir. Bugün O’nun kutlu doğumudur. İnşallah bizde onun rahmetini diliyoruz. Maşallah etkinliğe çok kişi geliyor. Allah Müslümanları uyandırsın inşallah.” dedi.

Vatandaşlardan Mehmet Said Aydoğdu, “Peygamber Efendimizin mevlididir. Müslümanların hepsi kardeştir. Dünyanın dört bir tarafında ne kadar Müslüman varsa birleştikleri zaman müşrikler bizi yenemez. İslam’ı alt edemezler. 124 Bin peygamber için Hazreti Muhammed Aleyhisselam ahir zaman peygamberidir. Peki, o niye bir kişi idi ama müşrikler onu yenemiyorlardı. Bugün de eğer Müslümanlar bir olsalar ve Peygamberimizin sünnetini takip etseler ve bir kişi bile meydana çıkarsa müşrikler onu yenemez.” dedi.

Hayrettin Alpaydın, “Allah kabul etsin. Allah rızası için geliyoruz. Kur’an ve Sünnete tabi olmamız gerekir.” diye konuştu.

Mesut Kul da “Bu programa katılmamızın gaye ve maksadı Peygamber efendimizin hayatını anlatmaktır. Elhamdülillah çok sevinçliyiz. Bu programlar gün be gün artacak inşallah. Peygamberimizin hayatı ve davasını milletimiz anlayacak ve bir daha Kur’an ve onun sünneti etrafında uyanacak ve birleşecekler. Çok sevinçliyiz. Allah bizi Mevlidin hayır ve bereketin mahrum etmesin. Ve bu milletin yolunu tekrar Kur’an ve Sünnete döndürsün ve uyanışa vesile olsun inşallah.” dedi.

Abdurrahman Seyhan, “Bu yağmur da Peygamber aşkı ancak bu kadar olması gerekiyor. Peygamber Sevdalıları hiçbir şey dinlemeden elhamdülillah Türkiye’nin hemen her yerinde bu güzel adımları atıyorlar. Yani insanlık ancak Peygamber efendimizin hayatı ve Sünneti seniyesine sarılmakla ancak kurtulur. O’nun dışında herhangi bir kurtuluş yolu yok. Biz böyle biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ferit Dengiz de “Yağmura rağmen programa geldik. Çok iyi olacak inşallah. Şimdi Hazreti Peygamber dedin mi diller lal oluyor. Yağmura ve kara rağmen vatandaşlar gelir. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Allah’a şükür ki bu da (yağmur) rahmettir.” dedi.

Ramazan Ürün, “Yağmur ve Mevlid beraber başladı. Bu da Allah’ın bir lütfu ve rahmetidir. Keşke hava güzel olsaydı. İnsanlar gelebilselerdi. Çok sevinçliyiz.” dedi.

İbrahim Yeşilyurt, “Çok heyecanlıyım. Allah programı yapandan razı olsun. Her zaman katılmaya çalışıyoruz. Böyle etkinliklerin sürekli ve her yerde olması gerekir. Bu tür etkinliklere gelenler gerçekten çok duygulanıyorlar. Ben de çok duygulandım ve sevinçliyim.” Diye konuştu.

Halime Tunç, “Peygamber aşkı ve Allah için onun mevlidi için geldik. Yağmur da, dünya ve ahirette bizim için güzeldir. Allah’a çok şükür… Biz Müslümanız ve dindarız. Allah için geldik.” diye konuştu.

Yaralı bacağıyla ve yağmura rağmen etkinliğe katılan İbrahim Tunç, da “Tenimizde can taşıdığımız müddetçe Peygamber Efendimizin mevlidine katılacağız. Kaçırmak mümkün mü? Müslümanların gölgesini artırmasak olur mu? Elhamdülillah. Yağmur da Allah’ın rahmeti, etkinlikte onun Peygamberinin davasının tebliğidir. Bundan daha güzel bir şey var mı?” dedi.

Mehmet Kardaş, “Nusaybin’den geldik. Yağmur var ama o da nimettir, rahmettir. Allah için geldik. Allah hepimizi af etsin. Tüm dünya Müslümanlarına Allah merhamet etsin.” diye konuştu. (İLKHA)

Peygamber sevgisi engel tanımadı

Haberler |

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>